Hůlky, aneb dvě tyčky, které obletěly celý svět!

8.12.2014 Mája

Je úžasné jak něco tak jednoduchého jako hůlky - vietnamsky "đũa" -  se staly tak populární. Jak jistě víte, Vietnamci používají hůlky přirozeně tak jako Češi příbor. V tomto článku bychom vás tak chtěli seznámit s etiketou používání hůlek.  Je však třeba hned ze začátku upozornit na kulturní rozdíly mezi jednotlivými asijskými státy, a proto se etiketa také liší podle regionů.

 Photo by Olli A (CC BY-NC-SA 2.0) http://bit.ly/1pDRiFI

Photo by Olli A (CC BY-NC-SA 2.0) zdroj: http://bit.ly/1pDRiFI

Není žádným překvapením, že se hůlky se začaly využívat prvně v Číně, přibližně před 2000 př.n.l. a později se jejich využití rozšířilo do Koreje, Japonska a Vietnamu. Rozšířením hůlek lze také připsat Konfuciovi, který věřil, že u jídla by nám nemělo nic připomínat válku a násilí. Proto u stolu není povolen nůž. 

První hůlky byly pravděpodobně využívány k vaření, až později jako jídelní náčiní. Vyrábí se většinou z bambusu, dřeva, kovu, stříbra či slonoviny. Každý materiál poskytuje odišné vlastnosti, kdy např. hůlky ze slonoviny ochlazují pokrm. Nejvíce využívané jsou však bambusové a dřevěné hůlky, které jsou levné a nejjednodušší na využívání, díky matnému povrchu totiž poskytují dobrou přilnavost. Nicméně je složitější je řádně vyčistit. Hůlky vyráběné ze stříbra se údajně používaly k odhalení otráveného jídla. V případě přítomnosti jedu, hůlky pod vlivem chemické reakce zčernaly. Existuje tedy několik typů hůlek, které se od sebe liší také délkou, kdy dlouhé hůlky (až 30 cm) se používají zejména k vaření a kratší hůlky jako „příbor“.

 

 

8 pravidel, jak správně používat hůlky ve vietnamské kultuře 

  1. Co se týče mrtvých, jsou Vietnamci velmi pověrčiví, a proto se nepokoušejte narušit klid duchů klepáním hůlek na misku.
  2. Zužující konec hůlek se používá pro vložení potravin do úst, zatímco širší konec hůlek je využíván pro podání jídla ze společného talíře do vlastní misky.
  3. S tímto souvisí i pravidlo, kdy jídlo ze společného talíře nelze přenést rovnou do úst, ale nejprve do vlastní misky. Pokud byste jídlo přenesli přímo do úst, vypadalo by to, že si chcete přivlastnit celý talíř.
  4. Není také vhodné, aby se páry hůlek překřižovaly. Pokud vidíte, že si druhý člověk u stolu nabírá jídlo, vyčkejte a až poté si naberte.
  5. Ve společných talířích by se člověk neměl hůlkami přehrabávat či hledat určitou ingredienci. Je také velmi neslušné vracet jídlo, kterého se člověk již dotknul či pozvedl, zpět do společných talířů.
  6. Hůlky nesmí být zapichovány do misky s rýží. Připomíná to totiž zapichování vonných tyčinek při pohřebních obřadech. Pokud potřebuje hůlky odložit, stačí je položit na okraj misky nebo položit na stůl vedle misky.
  7. Není vhodné předávat si jídlo z hůlek do hůlek. Pokud chcete někomu podat jídlo, je třeba vložit rovnou do misky dotyčné osoby. Předávání připomíná část pohřebního obřadu.
  8. Z hygienických důvodů nelze používat hůlky pro nabírání zeleniny, či masa z polévky „canh“. K tomu slouží čistě jen naběračka, která je v míse s polévkou.

 

 

 Photo by Alamodestuff (CC BY-NC-ND 2.0) http://bit.ly/1lcK3US

Photo by Alamodestuff (CC BY-NC-ND 2.0) zdroj: http://bit.ly/1lcK3US